خرید آنلاین تحقیق مقاله پاورپوینت کتاب و نرم افزار اندروید

فروشگاه اینترنتی جوبوک دانلود فروش خرید آنلاین اینترنتی تحقیق مقاله پاورپوینت نرم افزار اندروید و کتاب کلیه رشته ها فنی مهندسی علوم انسانی علوم پایه

تحقیق فرهنگ و هنر ایرانی


تحقیق فرهنگ و هنر ایرانی پیش از اسلام و دوره اسلامی معماري سفالگري كاشي كاري ,نگار گري قالي بافي بافندگي فلز كاري
 

پيش از اسلام:

روزگار مادها و هخامنشيان:

هنر مادها: آثار هنري نسبت داده شده به مادها، به علل گوناگون چون دورة نسبتاً كوتاه حكومت و درآميختگي تمدن و فرهنگ آنان با هخامنشيان از نظر شمار اندكند، اما برخي از اشياء گنجينه هاي جيحون و زيويه به آنان نسبت داده شده است. در ميان پيشكش آورندگان در سنگ نگاره هاي تخت جمشيد آنان حامل دست ساخته هاي فلزي، جنگ افزار و زيورهاي زرينند كه نشانة مهارتشان در فلزكاري به شمار مي آيد. برخي از باستان شناسان نيز در آثار به دست آمده از لرستان، حسنلو و كلاردشت قرابتي با هنر مادي يافته اند.

هنر هخامنشيان: هنرهخامنشيان چون ديگر ويژگيهاي اين امپراتوري ـ چه از ديدگاه سياسي- اجتماعي و چه از نظر فرهنگي – هنري – در جهان باستان همانند نداشت. تمدن هخامنشي برخلاف تمدن يوناني كه از نظر تشكيلات سياسي هرگز از دولت شهرها تجاوز نكرد، شاهنشاهي بزرگي از ملتها و نژادهاي گوناگوني پديد آورد و امپراتوري وسيعي را شكل بخشيد كه در به هم پيوستگي و روابط انساني حاكم بر آن، نه تنها در جهان باستان ، كه در دنياي جديد نيز مانند آن شكل نگرفت. اين ويژگي را در هنر هخامنشي نيز به خوبي و آشكارا مي توان ديد.

هنر هخامنشي را برخي از پژوهشگران آميزه اي از هنر ملتهاي گوناگوني مي دانند كه دولت جهاني هخامنشي را تشكيل داده بودند. درست است كه اين هنر عواملي را از هنرهاي سرزمينهاي تابع خود چون اورارتو، بابل ، آشور، ماد و حتي سرزمينهاي بسيار دور چون مصر و جز آن برگرفته بود، اما اين عوامل را با روح لطيف و هنر ملي ايراني چنان درآميخت و پديده اي چنان بديع پديد آورد كه شايستة امپراتوري بزرگي شد كه از شمال آفريقا تا سيبري و از دانوب تا سند گسترش يافت. ويژگي مهم اين هنر آن بود كه آزادي عمل و خلاقيت هنرمندان سرزمينهاي تابع را نيز حفظ كرد. ويژگي ديگر هنر هخامنشي اين بود كه برخلاف هنر بسياري ديگر از ملتها از جمله بونان و مصر، هنر جهان خدايان يا دنياي مردگان نبود، بلكه هنر مردم زنده اي بود كه امپراتوري هخامنشي را تشكيل مي دادند. اين ويژگيها چون پلي هنر شرق و غرب متمدن جهان را به هم پيوند مي داد.

ساختن بنا بر صفه هاي سنگي از ويژگيهاي معماري اين عصر است. اين ويژگي را از تخت سليمان تا تخت جمشيد مي توان پي گرفت. در پاسارگاد كه نخستين پايتخت هخامنشي به شمار مي آيد و به روزگار كوروش بزرگ ساخته شد، افزون بر چند تالار ستون دار و چند كاخ بزرگ و كوچك و آثار بازمانده از بناهاي ديني مانند آتشكده ها، مقبرة خود كوروش نيز برپا شده است. اين مجموعه كه همگي از سنگ تراشيده و بيشتر با سنگ نگاره ها و پيكره‍هاي گوناگون آراسته شده بود، در حصاري سنگي با دروازه هاي بزرگ و كوچك محصور بود، افزون بر آن، در فاصلة آنها آثار آب نماها و حوضهايي را مي توان ديد. هرچند از اين مجموعه امروز تنها آرامگاه كوروش بر سكويي 6 طبقه و به صورت اتاقي منفرد با پوششي خرپشته مانند كه همه با تخته سنگهاي بزرگ مرمر مانند بنا شده، باقي مانده است، اما همين بنا كه روي هم رفته 11 متر ارتفاع دارد، آغازي درخشان در معماري هخامنشي به حساب مي‍آيد.

     


مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۳ بهمن ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 685

برچسب های مهم

جوبوک سایت مطمئن خرید و دانلود تحقیقات و مقالات ارزان نمونه سوالات پکیج مطالب آموزشی حراج تخفیف مقاله و تحقیق نرم افزار با هدف رضایت مشتری و افزایش فرهنگ کتابخوانی و علم تلگرام https://t.me/jobook
" فروشگاهی از 4KIA "

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما